Jak samemu nauczyć się języka obcego?

W dzisiejszych czasach bez drugiego języka prawie ani rusz! Przydaje się zarówno w pracy jak i w podróży.  Dobrze jest więc znać przynajmniej jeden język obcy na poziomie komunikatywnym. Są też tacy, którzy chcieliby nauczyć się tych języków trochę więcej, ale nie mają czasu na uczęszczanie do szkół językowych bądź kursy przewyższają ich możliwości finansowe. Jak samemu nauczyć się języka obcego? Czy to możliwe? Odpowiedź brzmi: TAK, TO MOŻLIWE!

Jak samemu nauczyć się języka obcego – Youtube

Przy nauce języka obcego ważne jest to, żeby mieć z tym językiem słuchową styczność. Osłuchanie się ze słownictwem sprawia, że koduje nam się w głowach i szybciej je zapamiętujemy. Ponadto wiemy jak dany wyraz wypowiadać, co jest istotne w późniejszej  bezpośredniej próbie komunikowania się.

youtube

Gdzie osłuchać się z tym językiem? Według mnie najlepszym miejscem będzie YouTube. Portal kumuluje całe mnóstwo darmowych filmików umożliwiających samodzielną naukę w domu. Znajdziesz tam zarówno prawdziwe lekcje językowe jak i filmiki nagrywane przez native speakerów. Ponadto możesz włączyć sobie piosenkę w języku, którego chcesz się nauczyć , wraz z napisami, co także okazuje się pomocne przy zapamiętywaniu zwrotów. Wiem, że metoda ta jest skuteczna, bo sprawdziłam ją na własnej skórze! Właśnie na YouTubie zaczęłam od podstaw naukę francuskiego.

Oglądanie filmów

Oglądanie filmów pełnometrażowych także jest dobrym sposobem na samodzielną naukę języka obcego. Ja włączałam film w języku francuskim z polskimi napisami i czytając słuchałam jednocześnie, który zwrot odpowiada moim napisom. Dzięki temu nauczyłam się zwrotów potocznych, które są niezwykle przydatne w zwykłej rozmowie. Nikt przecież nie zachowuje formalizmów na co dzień.

Kursy książkowe

Obecnie na rynku znajdziesz całe mnóstwo dobrych książek do samodzielnej nauki języka obcego. Ja korzystałam z „Kursu do kompleksowej i skutecznej nauki języka francuskiego dla początkujących” Wydawnictwa EDGARD. Kurs zawierał dwie książeczki z ćwiczeniami ze słownictwa oraz gramatyki, a także trzy płytki. Na płytkach nagrane były odpowiednie zwroty, a także pojedyncze wyrazy. W taki sposób nauczyłam się wymowy. Dodatkowo jedna z płytek zawierała instalkę programu multimedialnego na komputer z dodatkowymi ćwiczeniami, zadaniami a nawet krzyżówkami. Lekcje były krótkie, niemęczące a mimo to wiedza wchodziła do głowy sama!

Kurs który opisałam wyżej jest oczywiście tylko przykładem. W księgarniach znajduje się wiele dobrych publikacji ułatwiających samodzielną naukę języka. Z tego co zdążyłam się zorientować to w domu tym sposobem możesz nauczyć się nawet języka chińskiego czy koreańskiego.

Ceny kursów książkowych i tych zawierających nagrania audio są bardzo różne. Kurs możesz dostać już od 30 zł. Ten mój kosztował niecałe 60 zł.

Fiszki

Fiszki to chyba jedna z moich ulubionych metod nauki języka obcego. Już w gimnazjum wypisywałam sobie słówka z angielskiego, których miałam się nauczyć na klasówkę – właśnie w formie fiszek. Z jednej strony kartonika pisałam wyraz w języku obcym, a na odwrocie w języku polskim i czytałam dotąd, aż wszystkie wyrazy zapadły mi w pamięć. To o czym trzeba pamiętać przy tej metodzie to to, że nie można uczyć się w ten sposób, że zawsze patrzysz na stronę kartonika w języku obcym, a odkrywasz w języku polskim. Trzeba to robić na przemian. Inaczej wyraz nie utrwali Ci się w głowie. Np.  jak uczysz się z języka polskiego na angielski, to później przeczytaj kartoniki w języku angielskim i przetłumacz na język polski.

Fiszki możesz robić samodzielnie, albo kupić już gotowe zestawy z odpowiednim słownictwem. Ja swoje zakupiłam na Memobox, ale posiadam także tańszą wersję – z wydawnictwa EDGARD. Szczerze mówiąc systemy chyba niczym się nie różnią, więc jak ktoś nie chce niepotrzebnie wydawać pieniędzy to ta najtańsza wersja na pewno będzie w porządku.

Fiszki mają tę zaletę, że możesz je zabrać wszędzie gdzie tylko zechcesz. Nauka będzie łatwa nawet w komunikacji miejskiej.

Wykorzystaj potencjał Internetu

Pamiętaj, że Internet to kopalnia wiedzy i znajdziesz  w nim wszystko czego potrzebujesz. Istnieje wiele stron oferujących darmowe kursy internetowe umożliwiające naukę języka obcego. Wystarczy tylko poszukać. Na różnych portalach znajdziesz quizy, zadania, czy wirtualne lekcje. Ja swojego czasu zasubskrybowałam jedną z takich stron i regularnie otrzymywałam maile z pojedynczymi lekcjami.

Aplikacja na telefon

Jeśli nie chcesz spędzać zbyt wiele czasu przy komputerze proponuję ściągnąć na telefon aplikację umożliwiającą naukę wybranego przez Ciebie języka. Niektóre aplikacje są płatne, inne całkowicie za darmo. Od Ciebie zależy jaką wybierzesz. Moim zdaniem aplikacja to fajna opcja w dobie smartfonów. Obecnie prawie każdy ma taki telefon, a że prawdopodobnie nie rozstajesz się z nim nawet na krok to wykorzystaj jego możliwości i zamiast scrollowania dziesiąty raz tablicy Facebooka, naucz się nowego języka.

Zasady nauki

Wszystko co wyżej wymieniłam to środki do nauki, ale równie ważne jest to: jak się uczysz i ile rzeczywiście czasu poświęcasz na naukę.

Przede wszystkim trzeba być konsekwentnym. Jeśli postanowisz sobie, że nauczysz się nowego języka to musisz liczyć się z tym, że nauka wymaga czasu. Zastanów się ile godzin w tygodniu jesteś w stanie poświęcić na nowy język.

 • Wyznacz sobie dni w tygodniu, które chcesz poświęcić na naukę nowego języka.
 • Ucz się mniej więcej o tej samej porze, aby stało się to Twoim nawykiem.
 • Bądź konsekwentny. Jeżeli postanowiłeś, że będziesz uczyć się godzinę – poświęć na naukę dokładnie godzinę.
 • Wykorzystuj każdą chwilę! Ucz się w kolejce w urzędzie, w komunikacji miejskiej, czy podczas przerwy w pracy/ szkole.
 • Oglądaj jak najwięcej filmów i słuchaj muzyki w danym języku. Otaczanie się językiem sprawi, że Twój umysł się z nim oswoi.
 • Powtarzaj regularnie to, czego już udało Ci się nauczyć.

13 thoughts on “Jak samemu nauczyć się języka obcego?

  1. Trzeba przy tym trochę samozaparcia 🙂 Mój chłopak też uczy się hiszpańskiego w domu i czasem widzę, że ma ochotę się poddać, ale idzie do przodu. Jak raz nie wyszło, to próbuj dalej!

 1. Z własnego doświadczenia wiem (i nie tylko), że to nigdy nie jest tak efektywne jak normalna nauka, czy wyjazd do kraju, ale znając już kilkaset zwrotów i słów. Ja używam tego wszystkiego jak dodatek, który przyśpiesza naukę.

  1. Super, tak najlepiej oczywiście! 🙂 Wyjeżdżając za granicę i spędzanie czasu z tubylcami jest najbardziej efektywnym sposobem na naukę, ale jak ktoś nie może wyjechać a chciałby znać nowy język to trzeba sobie jakoś poradzić 🙂

 2. Przyda mi sie małe przypomnienie języka obcego. Jak sie kilka lat nie korzysta to dużo się zapomina

 3. Jak ktoś nauczył się uczyć – tzn. odkrył co jest dla niego najlepszą metodą przyswajania nowych informacji, to może szaleć. Jeśli nie, to i kursy nie pomogą.
  Nie byłam w stanie wydusić z siebie kompletnie nic – ni be, ni me, ni kukuryku póki żyłam w przeświadczeniu, że trzeba się uczyć z książek. Do tej pory nic mi z tego nie przychodzi.

 4. Fajne, że to wszytko tak zebrałaś w jednym miejscu <3
  Metody jak najbardziej dobre, tylko do samodzielnej nauki trzeba mieć niestety dużo samozaparcia. Ja teraz szlifuję mój chiński, ale niestety postępy nie są takie, jak kiedyś, gdy wisiał nade mną bat XD

 5. Ja bardzo polecam też słuchanie „gadanego” radia. W przypadku angielskiego jest to bardzo proste – BBC 4 jest online 🙂 O 11 jest świetne słuchowisko „woman’s hour”, ale i po południu zdarzają się ciekawe 🙂 Ja bez słuchania tego radia chyba w ogóle nie rozumiałabym Brytyjczyków – czasem mam wrażenie, że to zupełnie inny język niż ten, którego używają Amerykanie!

 6. Oczywiście, że można się nauczyć samemu. Najważniejsza jest motywacja i samodyscyplina. U mnie najlepiej sprawdziło się połączenie przyjemnego z pożytecznym czyli filmy, seriale, tłumaczenie tekstów piosenek, czytanie literatury w oryginale. Do każdego trafia co innego, najważniejsze to odnaleźć metodę, która zadziała i sprawi nam przyjemność

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *