Jak być szczęśliwym?

Jak być szczęśliwym? – to pytanie, które zadaje sobie każdego dnia mnóstwo osób na całym świecie. Niektórym bycie szczęśliwym przychodzi z łatwością, innym znacznie trudniej. Co warunkuje, że jesteśmy szczęśliwi? Na nasze „szczęście” wpływa ogromna ilość czynników. Czasem szczęśliwy jest ten, kto właściwie nic nie posiada, a nieszczęśliwy opływający w bogactwa. Brak jest jednoznacznego schematu i wzoru na szczęście, gdyż każdy z nas jest inny. Są jednak pewne zasady, których stosowanie pozwoli nam inaczej patrzeć na świat.

Czym właściwie jest szczęście?

Jest to pewien rodzaj emocji, która sprawia, że człowiek czuje bezgraniczną radość. Co wywołuje taką emocję? Doświadczenie uznane przez daną osobę za pozytywne. Wynika z tego, że dla każdego źródłem szczęścia będzie co innego. Jest to stan, który tworzy się w naszym umyśle.szczescie

Jak być szczęśliwym – jak się na to zapatruje nauka?

Według neurologów nasze poczucie szczęścia uzależnione jest od poziomu serotoniny, dopaminy oraz endorfin w organizmie. Ten rodzaj szczęścia jesteśmy w stanie wytworzyć sobie sami! Wystarczy odrobina ruchu w postaci porannej gimnastyki, a endorfiny pojawią się jak na zawołanie. Również odpowiednia dieta bogata w kwasy Omega okazuje się dla naszego szczęścia istotna. Np. sałatka ze szpinaku zawierająca kwas foliowy uaktywnia serotoninę oraz noradrenalinę, a te poprawią nasz nastrój. Poziom serotoniny oraz endorfin w naszym organizmie zwiększa również czekolada!

Co w praktyce robić? Jak być szczęśliwym?

Przede wszystkim należy ograniczyć do minimum poziom stresu w naszym życiu! Każdy z nas obciążony jest przeróżnymi obowiązkami. Spisanie wszystkiego , planowanie oraz
skrupulatne organizowanie czasu pozwoli Ci wyzbyć się stresu, bo ten w głównej mierze tkwi w Twojej głowie. Planowanie uświadomi Ci ile konkretnie masz czasu i na co powinnaś go poświęcić. Efektywne zarządzanie czasem jest kluczem do sukcesu! Nie będziesz się musiała martwić, czy na pewno zrobiłaś wszystko co powinnaś, bo będziesz to miała spisane czarno na białym.
Ucz się na błędach i szukaj pozytywnych aspektów tego, co Ci nie wyszło. Nie wyszło raz? Ok. Następnym razem będziesz wiedziała jak postąpić. Najważniejsze, żeby się nie poddawać i być wytrwałym.
Źródłem szczęścia powinna być Twoja codzienność. Czerp radość z drobnostek! Rano wyszła Ci pyszna kawa? Super. Niech to przesądzi o tym, że będziesz miała cudowny dzień. Staraj się doceniać to, co masz i nie narzekać na błahostki. Małymi kroczkami dojedziesz do wielkiego celu.
Jak codziennie być szczęśliwym? Rób coś drobnego dla siebie każdego dnia! Poświęć choćby 15 minut na rozwijanie swoich pasji, pozwól sobie oderwać się od codziennych obowiązków.

Wpływ innych ludzi

„ Kto z kim przystaje takim się staje” – czyli wbrew pozorom ludzie mają na nas ogromny wpływ. Nawet jeśli wydaje Ci się, że nie ulegasz presjom innych osób, to zawsze jakaś cząstka ich warunkuje to jaka jesteś. Dlaczego o tym teraz piszę? Bo to między innymi ludzie z którymi się zadajesz sprawiają, że jesteś szczęśliwa bądź zupełnie na odwrót. Człowiek powinien otaczać się ludźmi, którzy mają na niego pozytywny wpływ, na których może się wzorować. Najgorsze co może być, to uleganie osobom, które zabijają Twoje ambicje i nie wspierają Cię w żaden możliwy sposób.

Należy pamiętać, że szczęście nie zależy od wielkich, spektakularnych wydarzeń. W głównej mierze poczucie szczęścia możemy wyłuskać sami zwracając uwagę na małe drobnostki wokół nas i delikatnie stopniowo zmieniając nasze myślenie. Pozytywne myśli przyciągają pozytywne zdarzenia, szczęście zbudowane jest z wielu niewielkich elementów, które musimy w życiu dostrzec.

9 thoughts on “Jak być szczęśliwym?

  1. Według mnie to właśnie ludzie mają nawiększy wpływ na poziom szczęścia. Sama częściej zaczęłam się uśmiechać, gdy „pozbyłam” się z życia osób toksycznych, wiecznie nastawionych negatywnie i demotywująco

  2. Wpływ innych ludzi jest moim zdaniem bardzo istotny, kształtowani jesteśmy od dzieciństwa, i z czasem opinie innych o nas, stają się naszymi opiniami. A najczęściej to czy jesteśmy szczęśliwi siedzi w nas. Ciężko jest z tym walczyć. Ale oczywiście warto i należy szukać własnego szczęścia nie oglądając się na innych. Aby nie po trupach 🙂

  3. Z mojego doświadzcenia to stałę utrzymywanie spokoju poprzez medytację, wtedy trudniej mi wybić się i wejść w stres. To wszystko o czym piszesz bardzo ważne. Stres tak wiele spala i niszczy.

  4. Stres to moje drugie imię 🙂 mam stresującą pracę, non stop narażona jestem na krtytykę, ale kocham to, co robię, to moja największa pasja 🙂 trochę paradoks. Ale tak właśnie jest. A jeśli chodzi o ludzi mnie otaczających, mam garstkę przyjaciół z prawdziwego zdarzenia i oni doskonale wiedzą jak mnie uszczęśliwić 😀 a mój mąż to chyba jedyna osoba na ziemi, która potrafi mnie rozbawić nawet w najmniej spodziewanym momencie 🙂 zgadzam się z Tobą, że szczęście zawsze czai się tuż za rogiem, w błahostkach, w najmniejszych rzeczach. Człowiek szczęśliwy potrafi je dostrzec i pozytywnie wykorzystać! Pozdrawiam 🙂

  5. Nie jestem przekonana, czy szczęście można utożsamić z radością… Uważam jednak, że żeby dojść do momentu, w którym można powiedzieć o sobie ,,Tak, jestem szczęśliwy”, trzeba przejść długą drogę zapoznawania się z samym sobą, z troską i współczuciem – tego nam w dzisiejszych czasach bardzo brakuje.

  6. Sto procent racji, szczęście zależy od małych rzeczy i naszego nastawienia do świata.
    Mnie się szykuje właśnie dwudniowy wypad w góry, mam nadzieję, że naładuję sobie spory zapas małych szczęść, które długo będą mi poprawiać humor.

  7. Zgadzam się, że zarówno ludzie jak i nastawienie do świata jest kluczowe w osiąganiu szczęścia. Ale przede wszystkim trzeba wiedzieć co nam sprawia szczęście (i radość) i zwiększać obecność tych rzeczy/osób w naszym życiu 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *